Prípadová štúdia s LUCAA+ Starostlivosť o zuby

 

 

Štúdia s LUCAA+ Starostlivosť o zuby  

Zubný kameň, povlak a parodontitída u psov a mačiek 

Zásaditosť slín a nedostatočná hygiena ústnej dutiny psa alebo mačky spôsobuje zvýšené ukladanie zubného plaku na povrchu zubu a následne jeho mineralizáciu na zubný kameň. Trpasličie, malé a stredné plemená psov sú predisponované na tvorbu zubného kameňa a parodontitídu, ktorá sa končí stratou postihnutého zubu. 

Zubný plak (povlak) je usadená vrstva na povrchu zubov. Vzniká pôsobením baktérií a slín na zvyšky jedla a odumreté bunky ústnej dutiny. Nalepený zostáva najmä na ťažšie dostupných miestach (medzizubné priestory, okolie ďasna..)

Ak sa plak usadí, nie je pravidelne odstraňovaný, pôsobia naň minerálne soli (fosfát vápenatý) zo slín, plak stvrdne a vytvorí sa zubný kameň.  

Zo zubného plaku / kameňa prenikajú baktérie pod ďasno, kde spôsobujú zápalové ochorenie - parodontitídu.

Toto ochorenie vedie postupne k nenávratnému poškodeniu mäkkého tkaniva - ďasna. Neskôr môže prestúpiť hlbšie ku koreňom zubov, prípadne až ku kosti. Bolestivý stav končí kývaním a vypadnutím postihnutých zubov. 

Parodontitída trápi psov aj mačky. Viac ako 80% psov starších ako 3 roky trpí na toto zápalové ochorenie ústnej dutiny. 

Zubný kameň nie je len kozmetický problém!

Ak ste si všimli nepríjemný zapách z ústnej dutiny, červené (ľahko krvácajúce) ďasná, žltkastý povlak na zuboch alebo hrubú vrstvu zubného kameňa, je nutné tento problém riešiť. Okrem lokálneho problému v ústnej dutine sa táto infekecia môže rozšíriť celkovo do organizmu. 

Na tvorbu zubného plaku, neskôr kameňa má vplyv aj krmivo. Ak už je vytvorený zubný kameň žiadna žuvacia kostička, ani kefka ho už neodstráni. 

Zubný kameň sa potom odstraňuje v celkovej narkóze pomocou ultrazvuku. Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom nie je trvalé.Cena za takýto výkon sa pohybuje v rozmedzí od 90 do 150 eur, väčšinou ho treba opakovať raz do roka.. Hneď po prvom príjme potravy znova vzniká jemná vrstva plaku a celý proces sa opakuje.  

Naše riešenie od Provilanu na odstránenie povlaku a zubného kameňa

Plak ako jemný film treba zo zuba denne odstraňovať a to čistením zubov. Na čistenie existujú kefky, svoju funkciu si splní aj gáza na prste, alebo látková vreckovka. Zuby sa čistia odzadu smerom dopredu, tak horný rad ako aj dolný. Určite nepoužívajte pasty pre ľudí, pre psov nie sú bezpečné! Toto mechanické čistenie doporučujeme doplniť o produkt LUCCA+ Starostlivosť o zuby

LUCAA+ Starostlivosť o zuby

KÚPIŤ TU

Zubný sprej pre psov, ktorý znižuje zápaly, plak, zubný kameň a zlý dych.  

LUCAA+ Probiotic Pet Dental Care  je:

  • Jednoducho použiteľný ústny sprej, ktorý uľahčuje starostlivosť o zuby a podporuje lepšie zdravie zubov.
  • Je obohatený o prospešné „dobré“ probiotické baktérie, prirodzene pochádzajúce z rastlín.
  • Má lahodnú prírodnú kuraciu chuť, ktorú zvieratá milujú.
  • Užitočné probiotiká rýchlo obnovia zdravú rovnováhu mikroflóry v ústach. 
  • Čistia zuby a ďasná na mikrobiálnej úrovni a inhibujú rast škodlivých baktérií.
  • Vegánske, rastlinné, ekologické a bez chemikálií.
  • Čistí zuby, zubné jamky a ďasná.
  • Znižuje potrebu nákladného čistenia zubov.

Tým sa znižuje hromadenie plaku a zubného kameňa a zápach z úst, ako aj riziko zápalu a periodontálneho ochorenia.

KÚPIŤ TU

Štúdia vykonaná s LUCAA+ Starostlivosť o zuby

Subjekt: pes, rasa : taliansky chrtík, vek: 4 roky

Pôvodný stav: 

U psa nebol zatiaľ vykonaný zákrok odstránenia zubného kameňa ultrazvukom. Zuby mali výrazný povlak, žlté sfarbenie, na viacerých miestach bol pozorovaný zubný kameň vo veľkom rozsahu, ďasná boli zapálené, pes mal výrazný, nepríjemný zápach z úst. Viď foto:

Riešenie:

Psovi bol aplikovaný sprej LUCAA+ Starostlivosť o zuby. 

Aplikácia prebehla 1 až 2x denne, po dobu 3 týždňov. Sprej sa striekal priamo na zuby alebo na zubnú kefku určenú pre psa. Následne boli vždy zuby aj mechanicky dočistené zubnou kefkou.

Výsledky: 

Po 1. týždni:

Pes má výrazne znížený zápal v okolí ďasien, žltý povlak začína ustupovať a zápach z úst je výrazne nižší.

Po 2. týždni:

Pes má takmer úplne odstránený povlak z povrchu zubov, ďasná sú bez zápalu, zápach z úst zmizol. Časť zubného kameňa sa začína odlupovať.

 

Po 3. týždni:

Zápach z úst, začervenanie ďasien a žltý povlak z povrchu zubov úplne zmizol. Zubný kameň sa takmer úplne odstránil.

 

Záver:

Tento sprej je ideálnym dentálnym sprejom na zuby pre psa alebo mačku, pomôže Vám odstrániť väčšinu problémov vyskytujúcich sa v ústnej dutine Vášho miláčika. 

Zápach z úst, začervenanie ďasien a žltý povlak z povrchu zubov úplne zmizol v priebehu aplikácie počas 3 týždňov. Zubný kameň sa úplne odstránil. Nie je potrebný zákrok odstránenia zubného kameňa ultrazvukom u zverolekára.

Je tiež vhodný pre mačky alebo iné domáce zvieratá s podobnými zubnými problémami.

KÚPIŤ TU

 

 

Mgr.Eva Benčíková